Пропускане към основното съдържание

Какво мисля за Българските Хроники на Стефан Цанев том 3

Историята на България трябва да се чете като дневник на умрял човек. А именно от зад на пред. За да се видят последните дни на жертвата - дали е имал врагове, дали смъртта е била насилствена или не.

Това си мисля, когато чета Хрониките на Стефан Цанев. Затова и започнах с том 3 -ти.

Исках да видя защо животът в България е такъв и имам ли вина за него, а ако ли не, къде да търся причината и с какво мога да помогна.  

Хрониките които авторът е събрал в 551 страници подплатени от документи и разсъждения на очевидци очертават единствено ескалиращата жестокост и нетърпимост по между ни. Лавината от политически убийства нараства с всяка разгърната страница на тази много-листна творба.

Не е виновен писателя, че историята ни е тъжна. Но е страшно когато я научиш.

През годините за които си мислим, че демокрацията и високият морал са били водещи в управлението на България са създавани закони за изпълнения на незаконни действия. А именно убийства. Затова и сега разбирам защо е отменена смъртната присъда в началото на 90 -те години на 20 -ти век, така да се каже в навечерието на настъпващата нова демокрация.

Всъщност исках само да споделя няколко авторски текста, за да разберете причините за моето безпокойство;

"Погрешно ми се струва убеждението..., че за окаяното духовно състояние на българския народ е виновно петвековното турско робство... Духовната трагедия се случва по-късно. Националните катастрофи разсипаха България..., пречупен бе духът на българския народ: ...., убита бе вярата в собствените му сили, рухнаха идеалите му... - българският народ стана народ мрачен, зъл и жесток..., безразличен към собствената си съдба, болен народ, изпаднал сякаш в кома, в дълъг летаргичен сън, от който вече век не може да се събуди;.."

,

"От добрата демокрация и от добрата монархия предпочитай демокрацията. Но от лошата монархия и от лошата демокрация избери монархията. Защото един лош човек може да извърши много злини, но много лоши хора, събрани заедно, могат да извършат какво - повече или по-малко злини?"

и един от мен:

Според мен, човек ако не е е чел Стефан Цанев, няма как да разбере трагедията на българският народ. Народ, който сече себе си стига да е на власт.









Коментари

Популярни публикации от този блог

перфектният ми.не английски

Easy Connect [the crawler] Software Specification The purpose of this document is to describe the required software development in order to be created a software instrument (a tool for crawling) that includes the following parts: •    Gathering information for companies and making profiles of them with the products they offer. (Crawling) •    User interface for managing – the crawler and the information which is gathered.  •    Sending offers via e-mail. •    Sorting the results. Date:     2 0 .09.2015 Version:    1.0 Document Owner:     todor.panayotov@gmail.com     Software Architecture: As a solution we are using three different types of crawlers written on Perl/ Python or NodeJS. Redis as a temporary storage while we are building the companies profiles. NoSQL and Node Webkit for the User Interface. •...

За Българските Хроники на Стефан Цанев том 4

Истината е една. Истините са много. И няма истина. Това е първото, което си помислих след като прочетох книгата. Всъщност, мислех си го още докато четях, но това чувство така и не се промени до края. Защо не знам на какво да вярвам ли? Това също е хубав въпрос , на който не мога да си отговоря. При положение, че лъжата е била основна обменна единица през този период и всички са го признали и продължават да го признават, как мога да вярвам на каквото и да е било. Но да, историята е история и не се променя, поне не за хората които са я видели с очите си. За останалите, това не много сигурно. Отне ми повече време , да се реша да напиша коментар за книгата , отколкото да я прочета. Това което ме притесняваше толкова, а и все още ме притеснява е факта, че всички хора, независимо на коя страна симпатизират, говорят за комунизма като за едно неделимо цяло. Годините от 1944г. до 1989г. са комунистически години без право на обжалване. Да , ама Тодор, дето забил нож в гърбът на Вълко, който з...